7 سوالی که به شما کمک می‎کند برای انتخاب لنز مناسب دوربین

  استودیو نماد

  دوربین‎ها و لنزها، در حقیقت هر چیزی که ربطی به تجهیزات عکاسی داشته باشد، اغلب اوقات بحث پرشوری را در بین عکاسان به وجود می‎آورد. افراد عاشق بحث هستند که تحت شرایط خاص باید از چه لنزهایی استفاده کرد یا خرید.

  بنابراین گفتم شاید جالب باشد به چند موقعیت مرسوم اشاره کنم و بگویم در هر کدام از آن‎ها باید از چه لنزهایی استفاده کنید.

  در این مقاله با نگاهی اندکی متفاوت به این بحث می‎نگریم و جواب ما به این سوال بیشتر با در نظرگیری مسائل خلاقانه است تا سوژه. انتخاب لنز اغلب اوقات یک موضوع سلیقه‎ای است و ممکن است برای یک عکاس مناسب و برای دیگری انتخاب اشتباهی باشد.

  با این حال، مسائلی وجود دارد که در زمان استفاده از لنزها باید به آن‎ها توجه کنید. البته با گذشت زمان و تمرین، انتخاب شما به لنزهایی محدود می‎شود که در حقیقت صاحب آن‎ها هستید. با وجود این، موارد زیر همچنان مفید هستند و به شما کمک خواهند کرد تصمیم بگیرید در آینده چه لنزهایی بخرید.

  تا انتهای این مقاله همراه استودیو نماد باشید.

  سوال ۱: آیا می‎خواهید کل صحنه را در فوکوس قرار دهید؟

  از جمله انواع عکاسی که ممکن است بخواهید کل صحنه را در فوکوس قرار دهید شامل عکاسی منظره، عکاسی خیابانی، عکاسی سفر و پرتره محیطی می‎شود.

  عمق میدان و مقدار آن در تصویر یک تصمیم خلاقانه است. زمانی که این تصمیم را گرفتید می‎توانید در مورد لنزهایی که مناسب این کار است فکر کنید.

  لنزهای زاویه باز زمانی که به عمق میدان باز (بسیار باز) نیاز دارید یک انتخاب طبیعی است. استثنائاتی وجود دارد، به عنوان مثال می‎توانید با یک لنز تله‎فوتو روی چیزی در فاصله دور فوکوس کنید و از یک گشادگی دریچه دیافراگم (ضریب اف) پایین استفاده کنید تا همه چیز در قاب تصویر شارپ قرار گیرد.

  اما به طور کلی بخواهیم صحبت کنیم، بهترین انتخاب لنزهای زاویه باز هستند. آن‎ها همچنین به شما کمک می‎کنند بخش بیشتری از صحنه را در قاب قرار دهید. برخی از عکاسان از لنزهای واید به عنوان لنزهای داستان‎گو یاد می‎کنند.

  این اصطلاح شیوه استفاده از این لنزها را نشان می‎دهد که جزئیات زیادی از صحنه را ثبت می‎کند. از این روش اکثرا در عکاسی پرتره شخصیت‎ها و کارهای مستند استفاده می‎شود.

  سوال ۲: آیا افکت بوکه می‎خواهید؟

  اگر نمی‎خواهید کل صحنه را در فوکوس قرار دهید، شاید می‎خواهید روش دیگری را در پیش بگیرید و در ترکیب‎بندی از بوکه استفاده کنید. می‎توانید این کار را با لنزهای زوم انجام دهید، ولی در واقع به یک لنز تله‎فوتو با حداکثر ضریب اف f/2.8 یا f/4 نیاز دارید.

  ایجاد افکت بوکه با یک لنز پرایم به علت ضریب اف به مراتب بازتر ساده‎تر است. همچنین گزینه‎های بیشتری دارید. می‎توانید از بازترین گشودگی دریچه دیافراگم برای یک عمق میدان فوق‎العاده محدود استفاده کنید یا تنظیمات محافظ‎کارانه‎تری مانند f/2.8 را انتخاب کنید که پس‎زمینه را محو می‎کند ولی بخش زیادی از سوژه همچنان در فوکوس دقیق قرار دارد.

  اگر به بوکه علاقه دارید، بنابراین برای انتخاب لنز مناسب دوربین از لنز پرایم استفاده کنید.

  سوال ۳: چقدر می‎توانید به سوژه‎تان نزدیک شوید؟

  لنزهای تله‎فوتو برای اکثر انواع عکاسی ورزشی و حیات‎وحش الزامی هستند. آن‎ها حتی در عکاسی خیابانی کاربردهایی دارند. اگر چیزی وجود دارد که مانع نزدیک شدن شما به سوژه‎تان می‎شود، برای پوشاندن فاصله خود با سوژه به یک لنز تله‎فوتو نیاز دارید.

  سوال ۴: چقدر می‎توانید وزن تحمل کنید؟

  گاهی اوقات عکاس‎ها وسوسه می‎شوند برای عکاسی عالی تحت هر شرایطی چندین لنز به همراه خود داشته باشند. مشکل این جا است که حمل وزن بیش از حد می‎تواند شما را خسته کند. نتیجه آن تمرکز سخت‎تر، خلاقیت‎ کمتر و عکس‎های با کیفیت پایین‎تر است.

  باید به این موضوع فکر کنید و در نظر بگیرید قرار است برای عکاسی چند ساعت به خیابان یا یک سفر چند ماهه بروید. با دقت در مورد تعداد لنزهایی که باید با خود به سفر ببرید فکر کنید.

  هرچه لنزها بیشتر شود، کیف دوربین شما سنگین‎تر می‎شود و حمل آن به اطراف سخت‎تر است. اغلب اوقات دو یا سه لنز تمام چیزی است که نیاز دارید.

  البته، اوقاتی پیش می‎آید که به لنزهای زیادی نیاز دارید. به ویژه عکاسان حرفه‎ای با چنین شرایطی روبرو می‎شوند که برای عکاسی تبلیغاتی تجهیزات زیادی با خود به همراه دارند تا هر چیزی را تحت پوشش قرار دهند. این بخشی از شغل آن‎ها است و باید انجام شود. اما بعید است برای عکاسی شخصی به تجهیزات زیادی نیاز داشته باشید.

  سوال ۵: آیا بدون سه پایه در محیط کم نور عکاسی خواهید کرد؟

  اگر پاسخ مثبت است، پس باید بدانید در محیط کم نور چطور عکس بگیرید. خوشبختانه، مقدار ایزو در بسیاری از دوربین‎ها آن قدر خوب است که می‎توانید احتمالا آن را به ۶۴۰۰ یا بیشتر (بسته به دوربینی که دارید) بالا ببرید. چنین قابلیتی زمانی که سرعت شاتر زیاد است در ثبت تصاویر شارپ بسیار مفید عمل می‎کند.

  اما چند موضوع دیگر نیز وجود دارد که باید به آن فکر کنید. یک لنز پرایم همچنین به شما اجازه خواهد داد اگر نیاز است با ضریب اف باز عکس بگیرید.

  همچنین لنزی که نوعی لرزشگیر تصویر داشته باشد، به شما کمک خواهد کرد با سرعت شاتر پایین تصویر شارپ‎تر بگیرید. اما به یاد داشته باشید با آن که پس زمینه در سرعت پایین شاتر شارپ خواهد بود ولی هر چیز متحرک (مانند مردم) در تصویر محو خواهند افتاد.

  لنزهای زاویه گسترده نیز به کمک شما می‎آیند چون در زمان عکاسی روی دست به سرعت شاتر پایینی نیاز دارند. به عنوان مثال، زمانی که من از لنزهای ۵۶ میلی‎متری خود (در یک دوربین APS-C) استفاده می‎کنم، ترجیح می‎دهم سرعت شاتر را حداقل روی ۱/۲۵۰ ثانیه بگذارم تا تضمینی برای شارپ بودن تصویر باشد.

  اما زمان استفاده از لنز زاویه گسترده ۱۸ میلی‎متری‎ام می‎توانم با خیال راحت از سرعت شاتر ۱/۶۰ ثانیه – اختلاف آن با قبلی دو گام است – استفاده کنم.

  سوال ۶: آیا عکاسی پرتره انجام می‎دهید؟

  اگر پاسخ مثبت است، پس باید تصمیم بگیرید به چه روشی این کار را انجام خواهید داد. انتخاب لنز مناسب دوربین استفاده از یک لنز تله‎فوتو است. هرچه پرسپکتیو تخت‎تر باشد، مدل شما تخت‎تر است و به شما کمک می‎کند او را از پس زمینه جدا کنید.  

  گزینه دیگر استفاده از لنزهای زاویه گسترده برای یک سبک مستند است. اما زیاد با این نوع لنزها به سوژه نزدیک نشوید، مگر این که خواسته باشید عمدا صورت مدل خود را تحریف کنید.

  سوال ۷: آیا به لنزهای تخصصی نیاز دارید؟

  گاهی اوقات ممکن است به لنزهای تخصصی مانند ماکرو، چشم ماهی، تیلت شیفت یا لنز بیبی (Lensbaby) نیاز داشته باشید. اگر می‎دانید ممکن است به یک لنز تخصصی برای عکاسی نیاز داشته باشید (یا یک لوازم جانبی خاص مانند لوله‎های الحاقی)، می‎توانید از قبل برای خرید، قرض کردن یا کرایه یکی از آن‎ها برنامه‎ریزی کنید.

  نتیجه‎گیری

  من به جای این که به شما بگویم یک لنز خاص برای یک موقعیت خاص نیاز است، ترجیح می‎دهم روش‎های متفاوت را در پیش بگیرم و شما را وادار کنم فکر کنید قبل از عکاسی به دنبال چه چیزی هستید، تا بتوانید مناسب‎ترین لنز را انتخاب کنید.

  این روش، یک راه‎حل متفاوت برای انتخاب لنز مناسب دوربین است که خلاقیت را مقدم از مسائل فنی قرار می‎دهد.

  0/5 ( 0 بازدید )

  دیدگاهتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  COMPANY NAME
  Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia montes
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico vutario
  • Montes vutario lacus quis preambul denlac
  • Leftomato denitro oculus softam lorum quis
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix digit
  • Dualo fitemus lacus quis preambul patturtul
  CONTACT US
  Thank You. We will contact you as soon as possible.
  دانلود تعرفه 1397
  همکاری با بیش از 500 برند از افتخارات ما می باشد.
  اطلاعات شما به هیچ وجه در اختیار هیچ سرویسی قرار نمی گیرد .
  با تشکر، از اعتماد شما
  لطفا ایمیل خود را بررسی بفرمایید.
  اطلاعات شما به هیچ وجه در اختیار هیچ سرویسی قرار نمی گیرد .
  اطلاعات شما به هیچ وجه در اختیار هیچ سرویسی قرار نمی گیرد .