بهترین نکات عکاسی در 10 سوال

  استودیو نماد

  زمانی که دوربین دیجیتال خود را بر می‎دارید تا عکس بگیرید و قبل از این که دکمه شاتر را فشار دهید، در ذهنتان به چه چیزی فکر می‎کنید؟ اگر مانند عکاسان دیجیتال زیادی باشید، یقینا به چیز زیادی فکر نمی‎کنید، بلکه هدف شما تنها عکاسی و انجام آن است.  

  اما اگر بتوانید قبل از گرفتن عکس عادت سوال پرسیدن را در خود ایجاد کنید، کیفیت تصاویر نهایی را به صورت قابل توجهی تغییر می‎دهید. در این مطلب می‎خواهیم ۱۰ سوالی را نام ببریم که باید قبل از قاب‎بندی تصاویر خود بپرسید.با آکادمی اموزش عکاسی نماد همراه ما باشید.

  ۱) می‎خواهم چه داستانی را بگویم؟

  این سوال بسیار مهم است و به شما کمک می‎کند تصمیمات مهمی در مورد ترکیب‎بندی، قاب‎بندی، نوردهی و غیره بگیرید. در واقع شما با این سوال از خود می‎پرسید «چرا من باید این عکس را بگیرم»؟  «هدف از گرفتن این عکس چیست و می‎خوام چه پیامی را انتقال بدم؟»

  این سوال راهی برای پیگیری ثبت یک لحظه است، یعنی آیا سعی دارید احساس لحظه را ثبت کنید، آیا می‎خواهید تصویر را احتمالا به فرد دیگری بدهید، آیا این عکس بخشی از سری تصاویر بیشتر است یا تنها هدف ثبت لحظه و نگه داشتن آن به عنوان یادگار است.

  نکات عکاسی برای روایت داستان۲) نقطه کانونی بصری این تصویر چیست؟

  بینندگان این عکس به صورت طبیعی به کجای تصویر نگاه می‎کنند؟ زمانی که این نقطه کانونی را شناسایی کردید، می‎توانید در مورد محل قرار دادن آن در قاب فکر کنید (به عنوان مثال قانون یک سوم را در نظر بگیرید).

  ۳) در تصویر چه نقاط کانونی رقیبی وجود دارد؟

  زمانی که مشخص کردید دوست دارید توجه بینندگان به کجای تصویر جلب شود و آن را در قاب قرار دادید، صحنه را بررسی کنید تا ببینید آیا نقاط کانونی رقیبی وجود دارد و از خودتان بپرسید آیا باعث جلب توجه بیشتر به تصویر می‎شوند یا توجه را از آن دور می‎کنند؟

  نکات کانونی ثانویه می‎توانند به عمق تصاویر اضافه کنند ولی همچنین می‎توانند حواس بیننده را کاملا از تصویر پرت کنند، بنابراین ممکن است مجبور به تغییر موقعیت خود شوید تا طول کانونی یا عمق میدان را برای جا دادن این نکات کانونی ثانویه تغییر دهید یا آن‎ها را از تصویر خود حذف کنید.

  همچنین به یاد داشته باشید که اگر تصویر شما بیشتر از یک نقطه کانونی دارد، برای ساده‎تر کردن ماجرا گرفتن دو تصویر، هر کدام با یک نقطه کانونی، ارزش لازم را دارد.نکات عکاسی بعدی را با دقت بیشتری دنبال کنید.

  ۴) چه عناصری پس زمینه و پیش زمینه محسوب می‎شوند؟

  در عکاسی دیجیتال یکی از متداول‎ترین مکان‎هایی که باعث پرت شدن حواس می‎شود پس‎ زمینه تصاویر است. چشمان خود را به فضای پشت سوژه بدوزید تا ببینید چه چیز دیگری در تصویر وجود دارد (همین کار را برای پیش زمینه انجام دهید). بررسی کنید می‎خواهید پس زمینه در فوکوس قرار گیرد یا باید محو شود.

  ۵) آیا به اندازه کافی نزدیک هستم؟

  مشکل متداول دیگر در عکاسی دیجیتال گرفتن عکس زمانی است که سوژه شما برای قرارگیری در قاب بسیار کوچک است. تصاویری که قاب خود را با سوژه پر کنند پویایی به مراتب بیشتری دارند و جزئیات بیشتری از سوژه را نشان می‎دهد.

  برای تحت تاثیر قرار دادن بیننده سعی کنید به سوژه نزدیک شوید، سوژه را به خود نزدیک‎تر کنید یا از یک طول کانونی طولانی‎تر استفاده کنید که افکت نزدیک بودن را به وجود آورد.

  نکات عکاسی پرتره۶) چه چیزی منبع اصلی نور است؟

  همیشه به نحوه روشن شدن و نورپردازی سوژه خود دقت کنید. بدون نور جزئیات و شفافیت تصویر خود را از دست خواهد داد و دوربین شما باید کمبود نور را با مواردی مانند افزایش ایزو و طولانی‎تر کردن سرعت شاتر جبران کند (که نتیجه آن شکل‎گیری تصاویری با پارازیت زیاد و ظاهر محو است).

  بررسی کنید چه چیزی منبع اصلی نور است، نور از کجا می‎آید، آیا نور به اندازه کافی وجود دارد، آیا به منابع نور مصنوعی (مانند فلاش و غیره) نیاز دارید، آیا باید با استفاده از یک سه پایه برای جلوگیری از لرزش دوربین به علت سطح کم نور، آن را ثابت کنید و غیره.به این 

  نکات عکاسی در مورد منبع نور

  ۷) آیا قاب‎بندی تصویر من صاف است؟

  وجود تعداد تصاویر خوبی که به دلیل قاب‎بندی اندکی بیرون از خط تصویر خراب شده‎اند، شما را شگفت‎زده می‎کند. خطوط افقی شیب‎دار و مردمی که اندکی خم شده‎اند یا ساختمان‎ها باید همیشه مورد بررسی قرار گیرد. 

  علاوه بر این باید از خودتان سوال کنید «آیا دوربین را درست گرفته‎ام؟» بسیاری از افراد دوربین را به صورت صحیحی در دست نمی‎گیرند که نتیجه لرزش دوربین و اشتباهات در قاب‎بندی تصویر است.

  ۸) از این سوژه از چه پرسپکتیوهای دیگری می‎توانم عکس بگیرم؟  

  ۱۰ عکاس دیجیتال را در یک صحنه قرار دهید و اکثر آن‎ها دقیقا از یک مکان مشابه، تصویر مشابهی می‎گیرند. خودتان را به چالش بکشید و تصاویری متفاوت با سایرین بگیرید و همچنین زوایا و پرسپکتیوهای خلاقانه و تازه‎ای پیدا کنید که از آن جا عکس بگیرید.

  ۹) نگه داشتن دوربین به حالت متفاوت چطور این تصویر را تغییر خواهد داد؟

  بسیاری از عکاسان عادت می‎کنند که دوربین را همیشه به یک شکل نگه دارند (افقی مانند زمان عکاسی منظره یا عمودی مانند زمان عکاسی پرتره). با آن که اشکالی ندارد یک شیوه گرفتن دوربین را اولویت خود قرار دهید اما باید به یاد داشته باشید تغییر این حالت می‎تواند به شکل بارزی تاثیر یک تصویر را تغییر دهد. فراموش نکنید همچنین می‎توانید دوربین خود را در زاویه‎ای بگیرید که در آن حالت نیز تصاویر نهایی تاثیرگذاری بالایی داشته باشند. این یکی نکات عکاسی است.

  نکات عکاسی برای گرفتن دوربین۱۰) چشم بیننده در این تصویر چطور جابه‎جا می‎شود؟

  این سوال با قضیه نکات کانونی در ارتباط قرار می‎گیرد ولی بیان کننده این حقیقت است که با آن که تصاویر ثابتی می‎گیرید اما چشمان بینندگان عکس در زمان نگاه کردن به آن ثابت نمی‎ماند.

  افراد دوست دارند خطوط را دنبال کنند و جذب اشکال و رنگ‎ها می‎شوند، بنابراین به تمامی این عناصر و نشانه‎های بصری متفاوت فکر کنید چون می‎توانند باعث بهبود کیفیت تصاویر شما و تاثیر‎گذاری‎ آن‎ها به صورت قابل توجهی شوند.

  بدون شک زمان عکاسی تمامی این نکات عکاسی را به یاد نخواهید آورد و بعید است هر مرتبه عکس می‎گیرید تمام آن‎ها را بررسی کنید، اما مرتبه بعدی که دوربین دیجیتال خود را بلند می‎کنید قبل از گرفتن عکس حتما یکی دوتا از آن‎ها را از خودتان بپرسید.

  بعد از انجام این کار متوجه خواهید شد در مرتبه‎های بعدی به صورت خودکار به این سوالات توجه خواهید داشت و طبیعتا تصاویر دیجیتالی خواهید گرفت که تمامی این عناصر را مد نظر قرار می‎دهد.

  استودیو نماد

  ما در استودیو نماد از سال ۹۳ به طور تخصصی به عکاسی صنعتی برای برندها مشغولیم و تا به امروز توانسته ام با بیش از ۵۰۰ مشتری همکاری داشته باشیم.

  More Posts - Twitter - Facebook - LinkedIn - Pinterest - Google Plus - YouTube

  5/5 ( 1 بازدید )

  ما در استودیو نماد از سال 93 به طور تخصصی به عکاسی صنعتی برای برندها مشغولیم و تا به امروز توانسته ام با بیش از 500 مشتری همکاری داشته باشیم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  COMPANY NAME
  Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia montes
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico vutario
  • Montes vutario lacus quis preambul denlac
  • Leftomato denitro oculus softam lorum quis
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix digit
  • Dualo fitemus lacus quis preambul patturtul
  CONTACT US
  Thank You. We will contact you as soon as possible.
  دانلود تعرفه 1397
  همکاری با بیش از 500 برند از افتخارات ما می باشد.
  اطلاعات شما به هیچ وجه در اختیار هیچ سرویسی قرار نمی گیرد .
  با تشکر، از اعتماد شما
  لطفا ایمیل خود را بررسی بفرمایید.
  اطلاعات شما به هیچ وجه در اختیار هیچ سرویسی قرار نمی گیرد .
  اطلاعات شما به هیچ وجه در اختیار هیچ سرویسی قرار نمی گیرد .